..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

DWa po DWa
Co można wycisnąć z: Niziołka

Niziołek jest mała ptaszyna
Niziołek istotka niewielka
On brzydkiego orka trafi
Lecz nikt nie popiera niziołka

Więc wołam, czyż nikt nie pamięta,
że niziołek jest druh nasz szczery?!
Kochajcie niziołka fantaści
Kochajcie, do jasnej cholery!


A fantaści Gałczyńskiego mają głębokim poważaniu (czy to wróbelek, czy niziołek). Niziołka bowiem kochać za bardzo nie sposób. Cóż on bowiem utożsamia? Lenistwo? Obżarstwo? Tchórzostwo? Sporo tego. Bohater z niego jak z dyniowego placka kawior. Taki to się nie rzuci w wir przygody, a nawet jeśli to ani mieczem ani magią... procą co najwyżej. No a jak się nawet trafi taki odważny odszczepieniec, co by i świat mógł uratować i złym mocom się oprze to już daleko idące ściąganie. Wszelkie pozytywne dla herosa cechy zdają się do niego doczepione tak trochę na siłę.
Problem z niziołkami jest zwłaszcza dlatego, że niektórzy ściągają je z innymi rasami Śródziemia niemal na kopiuj wklej. O ile jednak Tolkien miał na nie pomysł i rolę do wykonania tak, że nie wyglądało to dziwacznie o tyle nie wszyscy sobie z tym radzą. Taki niziołek bowiem jest tworem daleko bardziej fantastycznym niż inne. Spokojne, pokojowe, ułożone i tu zdziwienie, bo cała reszta świata taka raczej nie jest. A to oznacza, że jak dobrze pójdzie jeśli niziołek ląduje tylko pod czyimś butem i to w niewygodnej sytuacji. Dyplomatycznie trudno ich sobie wyobrazić, wojskowo nie istnieją, więc czemu nie tłamsić i doić jako niewolników prawie idealnych? O ile bowiem dzisiaj nikomu nie przeszkadzają tacy amiszowie to kiedyś bez protektorów byłoby ciężko. A protektorom trzeba mieć coś do zaoferowania zazwyczaj. Rzepa może nie starczyć. Mogą być i zasługi, albo prestiż, ale skąd i jak? Ta rasa średnio więc podchodzi pod obróbkę zdroworozsądkową w większości światów fantasy. Przynajmniej nie ta Tolkienowska wersja.
Otóż bowiem wspominane już przy elfach D&D znów zrobiło lekki mix. Spojrzano, że to małe zwinne i bez butów, więc idealny złodziejaszek. Co zabawne właściwie rzecz biorąc jeżeli przyjrzeć się drobnej rasie faktycznie zdają się świetnie przystosowani do podbierania łupów silniejszym. Brzuszek trochę mniej pasuje, ale to może być odkładający się dobrobyt. W końcu jak kto przegłodzony zacznie mieć lepiej tyje nader szybko. Taki obraz nie koresponduje nawet przez pocztę polską jednak z utartą charakterystyką statecznych rolników. Gryzą się wręcz niezmiernie. Stąd „odrobinę” się zmienili.
Mamy więc rozdwojenie niziołczej jaźni na D&D i Sapkowskiego, oraz Tolkiena i tych, którzy brali od niego nie do końca patrząc co biorą. Widać to chyba najlepiej w tworzonym przez Andrzeja (Andre) Rylskiego systemie autorskim Pływ, gdzie spotkać można i jednych i drugich, przy czym poza pewnym podobieństwem wyglądu różnią się wszystkim.
Ja przepraszam tu wszystkich wielbicieli Niziołków, ale na ich trochę przerysowanym przykładzie chciałem pokazać pewną prostą tezę. Czerpać trzeba umieć. To, że zaimplementujemy gdzieś elfa nie znaczy, że trzeba i i krasnoluda, krasnolud nie ciągnie za sobą orka, a ork niziołka. Zastanówmy się raczej czego nam trzeba, a co może wzbogacić i dopiero wtedy czerpmy. Bez dobrego pomysłu to nam i goblin może zaszkodzić i odbić się zielenią. Na niziołka niestety wielu pomysłu nie miało. Zostawały więc twory ni w te ni na zad, gdzie nawet ludzie sprawdziliby się znacznie lepiej, ale rola była już zaklepana.
Niziołek jednak istotka niewielka, a w dodatku puszysta, więc niektórzy sądzą, że wszędzie się wpasuje.

Driden Wornegon
komentarz[12] |

Komentarze do "[2po2] Co można wycisnąć z: Niziołka"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Bogowie grecc...
   Legenda o kró...
   Chupacabra
   Egipscy Bogow...
   Inspiracje ku...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.023117 sek. pg: