..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

NA GLINIANYCH NOGACH - T. PRATCHETTNajnowsza (już dwudziesta) książka z serii “Świat Dysku”, wydana w Polsce z okazji wizyty autora w naszym kraju. Jest to trzecia z kolei (po “Straż! Straż!” i “Zbrojnych”) powieść o funkcjonariuszach Straży Miejskiej Ankh Morpork. Znów spotykamy więc szlachetnego, postępującego zawsze według regulaminu kapitana Marchewę, komendanta Vimesa, który po przejściu na emeryturę odkrywa uroki życia policjanta, sierżanta Colona, który swojej emerytury nie może się doczekać, trolla Detrytusa, zajmującego się aktualnie kampanią przeciw slabowi (co to jest? Nie zdradzę), kaprala Nobbsa, który odkrywa, że posiada antenatów i to wcale nie byle jakich oraz wielu innych, m.in. nowego funkcjonariusza, krasnoluda o wdzięcznym nazwisku Cudo Tyłeczek.
Do Ankh Morpork zawitała jesień, zmrok zapada szybko, a ciemne uliczki otula mgła. W mgle zaś czai się “coś” co spędza sen z oczu komendantowi Vimesowi. Najpierw zostaje zamordowanych dwóch nieszkodliwych staruszków, później zaś ktoś próbuje uśmiercić samego Patrycjusza, Lorda Vetinari. Czy morderstwa te są ze sobą powiązane? Podczas gdy strażnicy usiłują rozwiązać te zagadki, najważniejsi ludzie w Ankh Morpork zaczynają zastanawiać się nad ponownym osadzeniem króla na dawno opustoszałym tronie. Zgodnie z tym, co mówi plotka, prawowity dziedzic tronu pracuje w Straży Miejskiej. Szefowie Gildii rozpoczynają więc przygotowania do przewrotu.
Intryga rozwija się jak na prawdziwy kryminał przystało. Pojawia się coraz więcej śladów i tropów, lecz kto potrafi zgadnąć, które z nich są mylne? Na scenę wkraczają także golemy i możemy dowiedzieć się, co tak naprawdę może je ożywić. Tymczasem funkcjonariusz Tyłeczek łamie jedne z najstarszych stereotypów dotyczących krasnoludów.

“Na glinianych nogach” nie jest może najwspanialszą z książek Pratchetta, ale trzyma bardzo przyzwoity poziom. Nie jest tak zabawna, jak niektóre z wcześniejszych części, charakterystyczny dla Pratchetta humor nie iskrzy się na każdej stronie, ale i tak jest wiele sytuacji, z których można się pośmiać. Wątek kryminalny nie jest najistotniejszy i dosyć łatwo można zgadnąć, kto jest zabójcą (gorzej z tym “jak” zabił). Nie to jest jednak najważniejsze. Pratchett bawi się z czytelnikiem, w czasie “śledztwa” podsuwa mu rozwiązania żywcem wyjęte ze znanych książek i filmów i gdy czytelnik połknie haczyk, autor na następnej stronie rozwiewa nasze podejrzenia i podsuwa nowe skojarzenie, a my, coraz bardziej zaintrygowani kontynuujemy zabawę.
Wielką zaletą powieści T. Pratchetta jest pojawianie się starych, znajomych bohaterów występujących w innych książkach, a w “Na glinianych nogach” przewijających się tylko w kilku scenach. Dlatego starzy wyjadacze książek Pratchetta uśmiechną się, kiedy na scenie na chwilę pojawi się Śmierć, zza rogu wyskoczy Gardło Sobie Podrzynam Dibbler, a na zebraniu przywódców Gildii głos zabierze szefowa Gildii Szwaczek.

Podsumowując, “Na glinianych nogach” wciąga od pierwszej strony i czytelnik nie nudzi się ani przez chwilę. Nie znającym twórczości Pratchetta radziłabym przed lekturą zapoznać się z innymi książkami opowiadające dzieje Straży. Nie jest to konieczne, ale pomaga wczuć się w klimat i lepiej poznać bohaterów.
Książka wydana jest przez “Prószyński i spółka”, ilustrowana przez Josha Kirby, kosztuje 29,90 zł i moim zdaniem wydatek opłaca się, bo książkę czyta się lekko i przyjemnie. Idealna lektura na wakacje i nie tylko!

“Feet of Clay” Terry Pratchett
Tłum. Piotr W. Cholewa
Warszawa 2004

Autor: Caitillin.
Korekta: Driden.
komentarz[3] |

Komentarze do "Na glinianych Nogach"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Bogowie grecc...
   Legenda o kró...
   Chupacabra
   Egipscy Bogow...
   Inspiracje ku...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.019036 sek. pg: