..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Sekretne oknoProdukcja: USA 2004
Gatunek: Thriller
Scenariusz i Reżyseria: David Koepp
Zdjęcia: Fred Murphy
W rolach głównych Johonny Depp

Popularny pisarz, Mort Railey (Johhny Depp) odkrywa zdradę żony i ucieka do azylu w domu nad jeziorem. Po sześciu miesiącach słabej weny twórczej do jego drzwi puka człowiek, który oskarża go o kradzież jednej z powieści. Aby udowodnić swoją niewinność przed mrocznym Scroochem, Mort musi w ciągu 3 dni odszukać pismo, w którym po raz pierwszy opowiadanie zostało wydrukowane. Cała sprawa nie wydaje mu się aż tak poważna do czasu, kiedy wieczorem znajduje przed drzwiami swojego martwego psa a wokół niego zaczynają odgrywać się tragiczne wydarzenia...
Film niezwykły, bo po prostu daleki od schematów i banału, tak łatwo wypełniających dzisiejsze kina. Co ciekawe, można nawet na początku próbować przewidzieć zakończenie, ale to na nic, rozwiązanie tajemnicy jest tak zaskakujące, że pomimo całej grozy sytuacji miłe. Nie ukrywam, że idąc na film należy liczyć się z porządnym dreszczem strachu (w sumie towarzyszy on nam przez cały film, aż do samego końca), ale dzięki temu można powiedzieć o nim, że jest wart obejrzenia. Nie ma potoków krwi, efektów specjalnych, “udziwnień”, które tylko mydlą nam oczy swoją tajemniczością i wyjątkowością. Jest za to niesamowite napięcie obecne niezależnie od tego czy akcja dzieje się w nocy w domu, czy w środku dnia w lesie.
Widać tu kunszt aktorski Johhny'ego Deppa. Nie da się ukryć, że ta rola zdecydowanie zmieni jego obraz w oczach miłośników “Piratów z Karaibów”. Z kochanego zawadiaki przeistacza się w zastraszonego pisarza.
Film na początku buduje pozory pewności zła i dobra oraz jakby wskazuje, po której stronie jest racja (i po której powinien znaleźć się widz). A jednak sytuacja dramatycznie się zmienia zło często kryje się pod maską dobra, a realność świata chwieje się i upada, a razem z nim świadomość widza. Powstają pytania: czy to co widzę jest prawdziwe czy może to wytwór wyobraźni? Kim tak naprawdę jestem i co robię? Na pewno nie zabrakło tu dużo elementów psychologicznych, co tym bardziej zaskakuje, jak na pozornie prostą historyjkę.
Dlaczego właśnie ten film warto zobaczyć? Bo kino powinno wywoływać w człowieku emocje, skłaniać do zadawania pytań i dociekań. Ten film daje ku temu okazję, fabuła nie jest do końca klarowna i zostawia sporo pytań bez odpowiedzi, niedopowiedzeń, jakby ustępując miejsce inwencji widza. Poza tym dla takiego typu filmów najważniejsza jest atmosfera i nie znikające napięcie, a tego “Sekretnemu oknu” nie można odmówić.

Autor: Nimrodel.
Korekta: Driden.
komentarz[6] |

Komentarze do "Sekretne okno"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Legenda o kró...
   Bogowie grecc...
   Chupacabra
   Inspiracje ku...
   Egipscy Bogow...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.018769 sek. pg: