..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

DWa po DWa
Co można wycisnąć z: Elfa

Długouchy ród należy z całą pewnością do dosyć kontrowersyjnych. Wśród kobiet zyskał popularność artystyczną duszą i urodą. Wśród mężczyzn też mu nie brakuje zwolenników, ale sporo podchwyciło hasło “elfy do rezerwatu”. Zwłaszcza, że jak ujawniono na stronach MiMa to homoseksualiści.

Tolkien zrobił elfom wielką krzywdę w ogólnej świadomości zrobiły z nich ideały. Wysocy piękni, waleczni, mądrzy, odważni, nieśmiertelni, wytrwali, silni, wrażliwi i można by tak długo. W taką sytuację weszło RPG z D&D, które na początek zrównoważyły rasy. Elfy były niemalże aniołami. Władały magią podobnie jak majarowie i od Hobbita przedstawiano je w ten sposób. Zostało im więc takie mniemanie i obraz, ale zaplecze możliwości zmalało podcięte równaniem do człowieka. Dumnemu z tego, że jest wspaniały wielu by pewnie wybaczyło. Byłby tłem z boku, którego spotkania wyczekiwaliby jak Bilbo, Frodo, czy Sam. Jak jednak przełknąć takiego dumnego, którego większość na rękę położy, który padnie po intensywniejszym marszu pierwszy i który ciągle ma wysokie mniemanie o sobie z powodu silnych magów ze swojej rasy.

Elfy obciążone całą swoją schedą kulturową są ciężkostrawne. Trudno jednak wielu oddzielić jeden jego wizerunek od drugiego. A coś wypadałoby poskładać. Obawiam si tutaj, że elfom to tez na zdrowie nie wyjdzie, ale przynajmniej pacjent będzie stabilny. skąd to smutne przypuszczenie?

Elf jak każdy podlega prawom biologicznym i ekonomicznym, przynajmniej w pewnym stopniu. Z czego się więc utrzymuje ta dumna rasa? W lasach jakoś się to da zrobić jedząc owoce i polując. Przyjrzyjmy się jednak innym społeczeństwom to praktykującym. Metoda do zbyt różowych nie należy. Były dobre powody dla przejścia na rolę. Biorąc jednak pod uwagę, że elf się z lasem dogaduje dobrze można by uznać, że przy pomocy ichniejszych druidów dało się doprowadzić do równowagi, gdzie nadrzewne pałace nie są rzadkością i wielu ma jeszcze czas na rękodzieło, poezję i bardziej elfickie zajęcia.

To nie wyczerpuje jednak wizerunku. mamy jeszcze przecież gdzie nie gdzie elfów wysokich uznawanych za arystokrację. I oni obawiam się musieliby już działać jak arystokracja. Rzadko gdzie można usłyszeć doniesienia o elfickich imperiach używających ludzi, jako taniej siły roboczej (nie mówię o odważnej propagandzie przeciw Nilfgardowi). Trzeba by więc przyjąć, że raczej nie do końca przystosowane do ciężkiej pracy elfy wytworzyłyby wśród siebie warstwę chłopską z całym nieprzyjemnym majdanem. Takich się bowiem edukować nie opłaca, ciemnym ludem steruje się łatwiej. To jeszcze nie jest zarzut. Wpasowuje się w przyjęte wszędzie normy i praktyki i nie należałoby ganić wysokich elfów za preceder. Czy ktoś jednak słyszał o tempym, nie wychowanym elfie. Leśne co najwyżej mogą posunąć parę zakał z ostracyzmem, ale nic ponad to. Gdzie sie więc podziewa liczne chłopstwo? Obawiam się, że trzeba by ich ukrywać na potęgę, przywiązać do ziemi mocnym powrozem i trzymać w przekonaniu, że przerzucany nawóz jest od nich więcej wart (na rynku chyba nawet jest).

Z takim zapleczem można już sobie być panem ze wspaniale rozwijającą się sztuką, kwitnącą kulturą i dorastaniem przez 100 lat. Starczy grubą linią oddzielić rolników i rękodzielników od podkuwania koni od wielkich, artystycznych kowali, sadowników z drogim wsparciem w magii by nie brudzić nadto rąk. To by było nawet w porządku, że ta wyższa warstwa też przyjęła na siebie coś robić, produkować i tworzyć. Nawet jeśli nie poświęca na to tyle czasu i siły pracując na prestiż i z pasji. Zostaje jednak ten uciemiężony robol, na którego widok Marks padłby od razu trupem, bo w fabrykach mieli lepiej.

Można to wszystko rozwiązać magią, oczywiście. Zastosować parę mętnie naciąganych chwytów i się nawet nie posypie. Zastanówmy się jednak nad najważniejszym warunkiem. Co jest ciekawsze. Taka ciemna strona daje nam po pierwsze ciekawe tło społeczne z bogatą wielowarstwową kulturą nie do końca jasną moralnie. Oczywiście wyższe elfy będą sie czuły świetnie. Nawet mogą nawoływać bez hipokryzji do zerwania z niewolnictwem u innych. Tak głęboko byłyby w przekonaniu, że tamten świat pełen jest nie-elfów, brudnych i brzydkich, którym robimy łaskę, bo sami by się pozabijali. Ale nie pokazujmy ich innym, bo jeszcze pomyślą, że mamy cos wspólnego.

Do tego zapewne nie specjalnie chętny stosunek leśnej, wolnej w końcu, braci uznawanej na dworach za dzikusów. Od razu robi sie bogaciej.

Nie wchodziłem tu w drobiazgi klimatyczno-psychologiczno-kulturowe. Po wyciskaniu krasnoluda sądzę, że jaki inteligentne jednostki powinniście sami móc nie gorzej ode mnie odpowiedzieć skąd się wziął homoseksualizm. Mamy w końcu świetny wzór w starożytnej Grecji, byle tylko nie przesadzić w ściąganiu. Do tego dopełnić mnóstwem drobiazgów, etykiety, tabu (na których pomysłów już powyżej nie braknie) i gotowe. Nowe spojrzenie na elfa, który zostając kim był staje sie chyba bardziej wiarygodny i po prostu interesujący. I nie musimy sięgać gdzieś do Drowów by znaleźć wśród elfów ciemną stronę.


Driden Wornegon.
komentarz[8] |

Komentarze do "[2po2] Co można wycisnąć z: Elfa"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Bogowie grecc...
   Legenda o kró...
   Chupacabra
   Egipscy Bogow...
   Inspiracje ku...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.022846 sek. pg: