..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

James CookJames Cook, urodzony w 1728 roku w Wielkiej Brytanii, był słynnym żeglarzem, badaczem i odkrywcą. Kierował trzema wprawami dookoła świata. W pierwszej (na statku ‘Endeavour’) w latach 1772 - 1775 zbadał Wyspy Towarzystwa i odkrył cieśninę między wyspami Nowej Zelandii (cieśnina Cooka). Następnie zbadał wybrzeża Australii i przepłynął cieśninę Torresa, potwierdzając tym samym brak połączenia między Nową Gwineą, a Australią. Popłynął też na Tahiti by zobaczyć tranzyt Wenus - planeta przechodziła przed tarczą słoneczną, dzięki czemu astronomowie mogli zmierzyć odległość do niej. Ekspedycja finansowana była przez Angielską Akademię Królewską. Utrudnieniem było to, iż tranzyty Wenus pojawiały się w parach co ok. osiem lat, zaś każdą parę dzieliło ok. stu dwudziestu lat. Podczas tej wyprawy zginęło tylko pięciu marynarzy, w tym żaden na szkorbut.
Podczas drugiej podróży w latach 1772 – 1775, Cook jako pierwszy opłynął Ziemię z zachodu na wschód, pierwszy lądował na Nowej Kaledonii. Odkrył też kilka wysp z grupy Fidżi, wyspy w Polinezji (wyspy Cooka), dwie wyspy arktyczne - Georgię Południową i Sandwicz Południową. Udowodnił także, że legendarny Ląd Południowy (Terra Australis Incognita) nie istnieje.
W latach 1776 - 1771 kierował wyprawą podjętą w celu odszukania przejścia północno -zachodniego z Pacyfiku na Atlantyk. Wówczas odkrył Hawaje, dotarł do wybrzeża Alaski i na Morze Czukockie. Następnie zawrócił na Hawaje, gdzie zginął w potyczce z tubylcami (jak głoszą plotki został ugotowany i zjedzony). Jego okręty wróciły do Wielkiej Brytanii w 1780 roku. Podróże Cooka i wykonane przez niego mapy zmieniły wyobrażenie o zarysach lądów i mórz. Równie wielkie znaczenie miało stwierdzenie możliwości kolonizacji Australii.

Do bardzo niedawna zawód marynarza dalekomorskiego był najbardziej niebezpiecznym zawodem świata. Z wypraw wracała z zasady mniej niż połowa załogi, a od szkorbutu ginęło znacznie więcej marynarzy niż w wyniku jakichkolwiek działań wojennych czy kaperskich. James Cook był jednym z pierwszych dowódców, który rozumiał rolę właściwego żywienia dla przeżycia załogi, a co najważniejsze potrafił wprowadzić w życie racjonalną dietę chroniącą marynarzy przed szkorbutem.

A oto co otrzymywał marynarz podczas wypraw Cooka:
Dziennie:
-funt sucharów (ok. pięć sztuk)
-galon piwa (ponad cztery litry) - wody nie pito, ponieważ zwykle była zakażona.
Tygodniowo:
-cztery funty (ok. 2 kg) solonej wołowiny
-dwa funty (ok. 1 kg) solonej wieprzowiny
-trzy pitny (ok. 1,5 kg) kasz
-sześć uncji (ok. 180 g) masła
-12 uncji (ok. 360 g) sera

Poniedziałki, środy i piątki były dniami bezmięsnymi, podawano wtedy grochówkę z cebulą zaprawioną, wygotowaną do galarety lub do sucha, zupą mięsną. Oszczędzało to znakomicie zapasy mięsa. Pod względem żywieniowym nie było to zbyt bogate jadło, ale i tak lepsze niż większość marynarzy miała w kraju. Załoga często pochodziła z biedoty lub wręcz była zbierana wprost z ulicy. Ale najważniejszym, co różniło kuchnie na statkach Cooka było zaopatrzenie w owoce, warzywa i... kiszoną kapustę. Dziwne, ale marynarze wcale nie mieli ochoty jeść tego specjału. Perswazje nie pomagały. I tu Cook wykazał swój talent pedagogiczny i przywódczy. Po prostu kapusta pojawiała się regularnie na oficerskim stole. Kto chciał to brał tyle, ile chciał. Oficerowie jedli (zachęcani wyraźnie przez kapitana), powoli i marynarze uznali, że musi to być coś lepszego niż ich zwykłe jadło. I tak po jakimś czasie wszyscy chronili się przed szkorbutem zajadając kiszona kapustę, która wcale nie była popularna w ich sferach w kraju. Cook, poza pielęgnacją żołądków swoich podwładnych, dbał także o higienę na pokładzie. Wprowadził codzienne kąpiele, kazał wietrzyć pościel i odzież raz w tygodniu oraz regularnie poddawał statek dezynfekcji. Te środki zapobiegawcze znacznie wpłynęły na jakość zdrowia marynarzy, choć oficjalnie przyjęto je dopiero w 1795 roku.

Na pokładzie ‘Endeavour’ znajdowały się 94 osoby, w tym 55 osób liczyła załoga, 14 kadra oficerska, obronę stanowiło 12 marynarzy piechoty morskiej, 1 astronom i 9 „dżentelmenów” na dobór, na których Cook nie miał wpływu. Oprócz tego na pokładzie były dwa charty, trzy koty, siedem owiec, cztery świnie, dwanaście kur oraz słynna koza, która zasłużyła się już wtedy w wielu wyprawach swoimi rogami - wypraszała namolnych gości na swój sposób ubódłszy ich nielitościwie.

Szczegółowy przegląd listy pasażerów i złogi wykazuje jednak, że na pokładzie znajdował się niejaki James Cook Junior (sługa, lat 5) i Nathaniel Cook (młodszy marynarz, lat 3). Ale ci dzielni wędrowcy nie dotknęli stópkami statku, choć formalnie stanowili załogę. Byli jej fikcyjnymi członkami i w rzeczywistości siedzieli w East End pod Londynem, pod matczyną opieką żony Cooka, Elżbiety. Chodziło o to, że w brytyjskiej marynarskiej karierze, aby dochrapać się stanowiska porucznika trzeba było mieć określony staż przebywania na morzu. W odpowiednim momencie, kiedy przyszła ich pora na prawdziwą służbę marynarską, okazywało się, że to stare wygi morskie i awanse mieli w kieszeni. Był to proceder karalny, kapitanowi groził za to sąd wojenny. Był on niemniej praktykowany w Wielkiej Brytanii od lat. Cook na ogół bardzo przestrzegał prawa, w tym przypadku jednak zaryzykował dla dobra swoich pociech. Była to swego rodzaju „księgowość kreatywna” osiemnastowiecznej Anglii.

Ciekawostki:
- James Cook odbył swoją pierwszą podróż na okręcie zwanym ‘Endeavour’ (pierwotna nazwa brzmiała ‘Perl of Pembroke’). Był on początkowo przeznaczony do przewozu węgla do portów leżących na brytyjskim wybrzeżu. Zbudowany został w Withby w hrabstwie Yorkshire.
- Inne okręty Cooka to: ‘Resolution’, ‘Adventure’ i ‘Discovery’

Autorka napisała, że pisząc ten artek korzystała ze swojego referatu na historię, jednakże nie napisała z czego korzystała pisząc ten tekst. Mimo to nie znalazłem nic co by świadczyło, by był to plagiat/Bor


Vire.
komentarz[27] |

Komentarze do "James Cook"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Legenda o kró...
   Bogowie grecc...
   Chupacabra
   Inspiracje ku...
   Egipscy Bogow...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.025393 sek. pg: