..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Nefertiti - "Piękna, która przybyła"Nefertiti (często Nefretete, dosłownie "piękna, która przybyła") - królowa egipska, żona faraona Echnatona z XVIII Dynastii.

Pochodzenie Nefertiti nie jest do końca jasne. Sądzono m.in., iż Nefertiti było imieniem egipskim przyjętym przez mitannijską księżniczkę Taduhepę, wysłaną na żądanie Amenhotepa III do Egiptu. Miała ona poślubić władcę, lecz ostatecznie osiadła w haremie Echnatona po niespodziewanej śmierci Amenhotepa III. Według mniemania innych egiptologów Nefretete miała być córką Amenhotepa III, a więc siostrą Echnatona, co zdaje się być wątpliwe. Przedstawia się także teorię jakoby była księżniczką hetycką - co tłumaczyłoby jej imię. Prawdopodobnie była ona Egipcjanką nie wywodzącą się z rodziny królewskiej, córką Ai, urzędnika dworskiego, późniejszego faraona, i jego małżonki Teje (być może jej ciotką była królowa Teje, prawdopodobnie siostra Ai). Nie wiadomo więc, w jakich okolicznościach Echnaton poślubił Nefertiti. Była jego ukochaną żoną, z którą miał 7 córek, w tym: Maketaton, Meritaton, Neferneferuaton-Taszerit, Neferneferure, Setepenre i Anchesenaton (żona Tutanchamona).

Wobec prawdopodobnego upośledzenia i choroby Echnatona, została wyniesiona na tron jako współregent i przybrała imię Nefernefernuaton (nadzwyczajna piękność Atona). Jako jedyna królowa w historii Egiptu jest przedstawiana na nielicznych zachowanych płaskorzeźbach w pozach zarezerwowanych dla faraonów, np. zwyciężania lub upokarzania wrogów Egiptu oraz z dwoma ramkami nad głową. Stawiane są także hipotezy, że po śmierci swego męża objęła tron jako Nefernefernuaton. Z zachowanych listów dyplomatycznych wynika, że wysłała list do władcy Hetytów, prosząc go o przysłanie jednego ze swych synów na męża, albowiem nie chciała brać za małżonka jednego ze swoich krewnych, których w liście nazwała "swoimi sługami". W wyniku tych zabiegów wyszła za mąż za hetyckiego księcia Zannanzasa, który panował pod imieniem Neferneferuaton Semenechkare (1335-1333 p.n.e.). Podobnie jak Echnaton pochowana została w jego nowej stolicy Achetaton (dosłownie horyzont Atona, obecnie: Tell el-Amarna). Jednak ich grób został prawdopodobnie przeniesiony potem do Doliny Królów. Przypisuje się dla nich grobowiec oznaczony jako KV65. Po upadku kultu Atona i zemście kapłanów Amona z Teb, większość posągów i inskrypcji jej męża została zniszczona lub zatarta. Z jej pamiątkami nie obchodzono się tak zdecydowanie, co może wskazywać, że to ona przywróciła stary kult. Według pewnych wskazówek, skarby znalezione w grobie przedwcześnie zmarłego Tutanchamona mogły pierwotnie być wyposażeniem grobowców jego ojca i macochy. Jego złota maska nosi ślady przeróbek, a niektóre trumny chłopięcego faraona mają kobiece piersi i później dorobione skrzydła.
Mumię sławnej królowej Nefretete, żony faraona Echnatona panującego w XIV wieku p.n.e., odnaleziono ponad sto lat temu w zbiorowym grobie w Dolinie Królów w pobliżu Luksoru. Z powodu ogolonej głowy archeolodzy uznali wówczas zwłoki za męskie. Niedawno brytyjska archeolog, na podstawie znalezionej obok zwłok peruki i podwójnie przekłutych uszu stwierdziła, że jest to mumia kobiety z rodu królewskiego. Porównując przedstawienia wizerunku Nefretete na dwóch zachowanych statuetkach z wyglądem mumii, uznała, że są to zwłoki królowej. Jednak najnowsze badania szerokości bioder wskazują, że był to raczej mężczyzna. Zażarta dyskusja w środowisku egiptologów trwa.

Spośród córek królewskiej pary najstarsza Meritaton poślubiła faraona Semenchkarego. Druga, Maketaton, zmarła przedwcześnie (niektórzy mniemają, iż w czasie narodzin dziecka, które miała rzekomo mieć z Echnatonem); grób jej odkryty został na cmentarzysku w Amarnie. Trzecia córka, Anchesenpaaton (potem przyjęła imię Anchesenamon) poślubiła faraona Tutanchamona. Zdaniem niektórych badaczy była ona uprzednio poślubiona swemu ojcu, Echnatonowi, któremu urodziła córkę Anchesenpaaton - Taszerit. Trzy pozostałe córki Nefertiti znane są nam tylko z imienia: Neferneferuaton, Neferneferure, Setepenre. Czasami wysuwa się przypuszczenie, że dwie ostatnie córki nie zostały zrodzone ze związku z Echantonem, lecz są przypuszczalnie owocem związku Nefertiti z jej umiłowanym rzeźbiarzem, Dżehutimesem. W ostatnich latach panowania Echnatona (co najmniej na trzy lata przed śmiercią) Nefertiti odseparowała się od małżonka. Wycofała się wówczas do północnego pałacu, Het Aton ("Zamek Atona"), przypuszczalnie nadal panując równolegle ze swym mężem, po przygarnięciu Tutanchamona i jego małżonki. Z okresu tego pochodzi przedstawienie barki królewskiej, na której ukazano Nefertiti odzianą w przepaskę, z charakterystyczną koroną na głowie, zadającą maczugą cios jednemu z północnych wrogów Egiptu (trzyma go w charakterystyczny sposób za włosy). Nigdy żadna władczyni, nawet Hatszepsut, nie była przedstawiana jako wojownik, gdyż była to poza właściwa jedynie dla faraona i boga. Na tej podstawie stawiane są także hipotezy, że po śmierci swego męża objęła tron, identyfikując ją tym samym z faraonem znanym jako Semenechkare. Nie wiadomo, co się stało z Nefertiti po śmierci jej małżonka, ani też, kiedy zmarła. Być może pełniła urząd kapłański przeznaczony dotychczas wyłącznie dla mężczyzn. Jej imię, podobnie jak imię faraona, zapisywano w królewskich kartuszach. Częściej pojawia się ona na statuach i reliefach niż jej mąż. Niektórzy badacze twierdzą, że to właśnie ona, a nie Echnaton, była główną inicjatorką wprowadzenia monoteistycznego kultu Atona.

7 grudnia 1912 Ludwig Borchardt odnalazł w Tell el-Amarna piękne i bardzo dobrze zachowane popiersie królowej, które obecnie znajduje się w Muzeum Egipskim w Berlinie. Rzeźba ta, przedstawiająca głowę kobiety z piękną, długą szyją i z przysługującym faraonom nakryciem głowy, stała się jednym z synonimów starożytnego kanonu piękna. Do dziś uważa się Nefertiti za najpiękniejszą kobietę na świecie do czasów Kleopatry.


Vire.
komentarz[27] |

Komentarze do "Nefertiti - "Piękna, która przybyła""Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Legenda o kró...
   Bogowie grecc...
   Chupacabra
   Inspiracje ku...
   Egipscy Bogow...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.016147 sek. pg: