..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Bogowie egipscy w pigułceAmon – Główne bóstwo tebańskiej triady. Mąż Mut sępiogłowej bogini, syn tybańskiego boga księżyca Chonsu był utożsamiany z Re i jako Amon – Re stał się bóstwem uniwersalnym.

Anubis – Przedstawiany jako człowiek z głową psa lub szakala, bóg zmarłych. Syn Ozyrysa i Neftydy, opiekun mumifikacji i nekropolii. Jego maskę nosili kapłani podczas mumifikacji.

Bes – bóg ten był opiekunem ludzi. Ochraniał ich od złych mocy odstraszając je swoim wyglądem. Miał postać karła z lwią skórą na ramionach i koroną ze strusich piór na głowie.

Chnum – Bóg płodności. Miał postać barana lub człowieka z głową barana. Pełnił również bardzo ważną funkcję opieki nad źródłami Nilu.

Hathor – Siostra Re. Bogini miłości płodności i tańca, ale czczono ją także jako boginię zmarłych. Przedstawiano ją jako krowę lub kobietę z rogami krowy trzymającą w dłoniach sistrum ( instrument muzyczny). Czasami uważana za żonę Horusa.

Horus – czczone pod postacią sokoła, słonecznego dysku ze skrzydłami lub mężczyzny z głową sokoła. Syn Ozyrysa, Bóg nieba, opiekun dolnego nilu i władzy królewskiej. Odwieczny wróg Seta. Ich walka była obrazem sprzeczności natury.

Izyda – matka Horusa, żona i siostra Ozyrysa. Przedstawiana jako kobieta z hieroglifem jej imienia (przedstawiającym tron) na głowie. Bóstwo opiekuńcze, odpowiedzialna była za wylewy nilu.

Matt – Bogini porządku i prawa, sprawiedliwości i harmonii we wszechświecie. Symbolizowała porządek ziemski i kosmiczny. Córka Re. Jej obraz nosili egipscy sędziowie. Miała postać kobiety strusim piórem na głowie.

Neftyda – Często przedstawiana byłą na wiekach sarkofagu, była siostrą Ozyrysa miała postać kobiety z hieroglifem jej imienia na głowie

Nechbet – Sępiogłowa bogini z górnego Egiptu. Opiekunka władzy królewskiej. Przedstawiano ją także jako ogromnego sępa.

Neit – Kobieta w koronie górnego Egiptu z łukiem, strzałami oraz tarczą w ręku. Żona Seta i matka Sobka. W czynnościach pogrzebowych była opiekunką płótna w które owijano zmarłych. Bogini wojowniczka.

Nut – Matka Izydy, Ozyrysa, Seta i Neftydy, żona Geba. Była boginią nieba, przedstawianą jako kobietę wygiętą w łuk. Miała symbolizować oddzielenie ziemi od chaosu. Czasami uważana za matkę Re. Uważano ja także za opiekunkę zmarłych, która brała pod opiekę umierających królów. Jej wizerunkiem zdobiono dna sarkofagów, jako znak nadziei na powrót do życia.

Ozyrys – bóstwo natury, władca zmarłych. Ojciec Horusa, brat Seta. Karzdy zmarły Gafaon był jego wcieleniem. Ozyrys odpowiadał z wylewy nilu. Przedstawiano go jako mumię w koronie atef na głowie. W rękach trzymał insygnia faraona. Jego twarz malowano na zielono.

Ptah – Mężczyzna z ogromną głową, uważany za stwórcę świata, który miał być wytworem jego inteligencji. Był stale widoczny w dziele stworzenia.

Re – bóstwo słoneczne podróżujące barką słoneczną. Faraonowie nazywali się jego synami ponieważ uważano go za stwórcę ludzi i bogów.

Sachmet – Córka Re, bogini lwica, lub kobieta z głową lwa. Bogini wojny, z której oddechem utożsamiano gorące wiatry pustyni.

Set – Syn Geba i Nut, morderca i przeciwieństwo swego brata Ozyrysa, wskrzeszonego przez Izydę. Przedstawiany jako człowiek z głową do dziś nie znanego zwierzęcia. Jego kult był tępiony, a miejsca modłów uważane za nieczyste. Uznawany za wielkiego wojownika.

Sobek – Bóg wody związany z Re, przedstawiany jako człowiek z głową krokodyla.

Thot – Pan księżyca przedstawiany jako człowiek z głową pawiana. Bóg lekarzy uznawany za wynalazcę hieroglifów. Pełnił rolę sędziego zapisującego czyny zmarłego.


White Wolf.
komentarz[41] |

Komentarze do "Bogowie egipscy w pigułce"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Bogowie grecc...
   Legenda o kró...
   Chupacabra
   Egipscy Bogow...
   Inspiracje ku...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.023862 sek. pg: