..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

Bogowie WikingówPostanowiłem zrobić spis bogów jakich mieli Wikingowie. Uważam to za ciekawy temat i mam nadzieję, że wam też się spodoba. Dokonałem podziału na bogów ważniejszych, bardziej znanych i tych, o których mało wiadomo, o których się nie słyszy, nie są sławni. Zapraszam do czytania i komentowania.

Główni bogowie

Aegir- syn Mistarblindiego, bóg morza, wybrzeża i oceanów. Nie zalicza się ani do Azów, ani do Wanów, gdyż jest ze starej dynastii bogów. Był reprezentantem dobra i zła, które cechują morze. Gdy pałał gniewem, lepiej było nie wypływać daleko, gdyż niejeden statek został pochłonięty przez straszliwy sztorm. Nosił koronę z wodorostów i alg, na jego dworze przebywały syreny i wodniki. Jego żoną była Ran, z którą miał dziewięć córek. Jego królestwem był podmorski pałac niedaleko wyspy Hlesey. W pałacu tym zamiast ognia, światło dawało złoto porozrzucane po posadzce. Puchary na jego dworze były magiczne, dzięki czemu zawsze same się napełniały. Aegir warzył piwo dla wszystkich bogów, odkąd Odyn przyniósł mu wystarczająco duży kocioł. Jego służącymi byli Fimafenga i Eldira.

Baldur- syn Odyna i Friggi, bóg światła, biegły w czytaniu i stawianiu run, które są nacięte na jego języku. Najpiękniejszy z bogów, ma śnieżnobiałe brwi i złote loki, które rozsyłają wokół niego coś podobnego do promieni słońca. Promienie te radują ludzi i bogów, którzy go kochają. Jedyną rzeczą, której nie wiedział było to jak zginie. Zabił go jego ślepy brat Hodur, za namową Lokiego. Został postrzelony jedyną rzeczą, od której mógł dostać rany, mianowicie od jemioły. Mimo starań bogów nie udało się go przywrócić do życia.

Bragi- syn Odyna i Gunlod, bóg poezji, elokwencji i muzyki, małżonek Iduny. Namawiał bogów do tego by darowali wybryki Lokiemu. Przedstawiany był jako starzec z długą, siwą brodą. Wraz z Hermoderem przyjmował i witał w Walhalli wszystkich bohaterów, którzy polegli na polu walki.

Freja- córka Njorda, siostra Frejra, jedna z żon Odyna, bogini miłości, urodzaju, płodności urodzin i śmierci. Była wyjątkowo piękna, gdy się raz na nią spojrzało, niewiele potrzeba było czasu by się zakochać. Miała duża wiedzę na temat magii i czarów, pomagała bogom przygotowywać magiczne talizmany i eliksiry. Podobnie jak Odyn miała wojowniczą naturę i kochała walkę. Wybrani przez nią polegli wojownicy kierowali się do jej pałacu Sessrumir, a nie jak to najczęściej bywało do Walhalli Odyna. Jej dzik, Hildisvini, mający złotą sierść, był symbolem wojny. Freja miała rydwan ciągnięty przez dwa szare lub czarne koty. Czasem ubierała się w swoją sokolą skórę. Jej najcenniejszą rzeczą był Naszyjnik Brising, wykuty przez cztery krasnoludy.

Frejr- syn Njorda, brat Freji, bóg słońca, deszczu i płodności. Dawał ludziom płodność i dobrobyt. Mieszka w Alfheimie, przez co czasem jest nazywany panem Alfów(elfów). Posiada okręt Skidbladnir, oraz magicznego dzika, Gullinbrusti. Posiadał magiczny miecz, który podarował służącemu, Skirnirowi, gdy ten wyruszył w jego imieniu prosić o rękę Gerd.

Frigg- matka Thora, bogini miłości, małżeństwa i macierzyństwa, naczelna bogini Azów. Przedstawia się ją jako bardzo ładną kobietę, przędzącą na kołowrotku chmury, noszącą pas z kluczami do całego domu. Jej towarzyszką była Fulla, która opiekowała się jej butami, a czasem też była jej posłańcem.
Heimdall- strażnik bogów, pilnuje mostu Bifrost, posiada róg zwany Giallar, którym wezwie bogów do walki w dniu ich zmierzchu, Ragnaroku. Posiada konia o imieniu Gulltop i miecz Hofund. Widzi na 100 mil niezależnie od pory dnia, słyszy jak rośnie trawa, potrzebuje mniej snu niż ptak, dzięki czemu jest dobrym strażnikiem. Jest bardzo sprytny, to on wymyślił żeby wysłać Thora do Jotunheimu, by odzyskał swój młot, Mjollnir, z rąk olbrzyma Thryma.

Hel- córka Lokiego i Angeroby, siostra Fenrisa i Węża Midgardu, bogini śmierci i świata podziemnego. Wyglądała potwornie, połowa jej ciała była sinoczarna, wyglądała jak martwa, a druga była żywa. Miała ponurą i złowieszczą twarz. Jej rezydencją był świat o nazwie Hel.

Hodur- syn Odyna i Friggi, brat Baldura, ślepy bóg ciemności. Za namową Lokiego, nie wiedząc co robi, zabił swego brata Baldura, strzałą z jemioły. Zabity przez Valiego.

Iduna- córka karła Svalda, żona Bragiego, bogini wspierająca bogów jabłkami wiecznej młodości. Była uosobieniem pory roku pomiędzy marcem, a wrześniem.

Loki- bóg oszustw, figlarz, ojciec kłamstwa i oszustwa. Nie jest jednym z Azów, mimo iż zalicza się go do ich szeregów. Żaden z bogów nie ośmielił się zrobić krzywdy Lokiemu, gdyż podobno był bratem krwi Odyna. Kojarzony był z ogniem domowego ogniska, z czasem ze złem. Po śmierci Baldura bogowie uwięzili Lokiego i skazali go na wieczne męki. Spłodził trzy potwory: Węża Midgardu, wilka Fenrisa i Hel. Późniejsza legenda przedstawia go jako dowódcę sił walczących przeciwko bogom podczas Ragnaroku.

Mimir- najmądrzejszy z bogów. Po wojnie pomiędzy Azami i Wanami wysłany został, by żyć pomiędzy Wanami razem z bratem Odyna- Vilim. Wanów złościł sposób sprawowania władzy przez Viliego, ale ponieważ nie ośmielili się go skrzywdzić, zabili Mimira i jego głowę odesłali Odynowi. Odyn użył magii by zachować jego głowę w nienaruszonym stanie, dzięki czemu mógł, kiedy tylko chciał, zasięgać jego rady. Mieszkał w jaskini po Yggdrasilem, gdzie bije źródło mądrości.

Njord- pochodzący z rodu Wanów, bóg morza, płodności, urodzaju, bogactwa i żeglarzy, ojciec Frejra i Freji. Po wojnie jaka wybuchła między Azami i Wanami przebywał w Asgardzie. Wziął za żonę gigantkę Skadi, by udobruchać jej gniew po śmierci ojca z rąk bogów.

Odyn- najpotężniejszy z bogów, syn Bora, brat Vilego i Ve, mąż Friggi, bóg mądrości, wojny, zwycięstwa i poezji. Razem ze swymi braćmi stworzył świat. Za napicie się ze Źródła Mimira oddał jedno oko, ale stał się najmądrzejszym z bogów. Posiada Walkirie, które zabierają poległych w walce wojowników i zanoszą ich do jego siedziby, Walhalli. Do jego pałacu prowadzi tęczowy most, Bifrost. Posiada dwa kruki: Huginna(myśl) i Muninna(pamięć). Przynosiły one mu wieści ze świata. Posiada także dwa wilki: Geriego(zachłanny) i Frekiego(srogi). Za pożywienie starczało mu wino, żywił więc je mięsem ze swojego talerza. Jego koń miał osiem nóg i nazywał się Sleipnir. Miał też dwa statki: Skidbladnir i Naglfar. Na ręku nosił pierścień Draupnir. Jego włócznia to Gungnir, wykonana przez synów Ilvadiego, przynosiła zwycięstwo tej stronie, po której walczyła. Odyn dał ludziom runy, odpowiedzialny był za ocalenie poetyckiego miodu inspiracji. Jego symbolami były wilk, kruk, włócznia i valknut, czyli splecione ze sobą trzy trójkąty. W czasie Ragnaroku został pożarty przez wilka Fenrisa.

Thor- syn Odyna, mąż chłopki Sif, bóg piorunów, opiekun domu, rodziny, urodzajów i trzody, obrońca Asgardu. Posiadał zawsze do niego wracający młot, Mjollnir, pas Megingardir, który podwajał jego siłę i żelazne rękawice. Jemu jednemu nie wolno było wchodzić na most Bifrost, z obawy by nie spalił go piorunem. Podróżował rydwanem, zaprzężonym w dwa kozły, które miały tę właściwość, że gdy się je zabiło i zjadło, następnego dnia znów były żywe. Koła jego rydwanu sprawiają, że powstają pioruny w czasie burzy, gdy Thor pędzi ponad światem.

Tyr- bóg wojny, wojskowego honoru, niebios, prawa i sprawiedliwości, najdzielniejszy z bogów. Sprawował opiekę nad zawieraniem uczciwych umów i nad ćwiczeniami atletycznymi. Przedstawiany jest jako jednoręki bóg, gdyż stracił rękę w czasie pętania wilka Fenrisa. Był uważany za opiekuńcze bóstwo miecza.

Inni bogowie

Bertha- bogini opiekująca się sztuką przędzenia.

Brono- syn Baldura, bóg światła dziennego.

Eir- bogini uzdrawiania i najlepsza z lekarek. Nauczyła leczenia kobiety, które były jedynymi lekarzami w Skandynawii.

Fjorgyn- matka Thora i Friggi, bogini ziemi.

Forseti- syn Baldura i Nanny, bóg sprawiedliwości i pojednania. Rozsądzał spory pomiędzy ludźmi i bogami. Jego wyroki były tak mądre, że nikt nie mógł im nic zarzucić. Jego elokwencja i siła perswazji są takie, że potrafi on pogodzić nawet najbardziej skłóconych wrogów.

Gefjon- bogini-dziewica, umiała przepowiadać przyszłość, bogini płodności. Wszystkie kobiety, które zmarły jako dziewice przybywały na jej dwór.

Hermod- syn Odyna i Friggi, śmiały i odważny bóg. Poszedł na ochotnika do królestwa Hel, by błagać ją o uwolnienie Baldura. Wita on wojowników, którzy przybywają do Walhalli.

Lofn- bogini rozpalająca miłość w sercach ludzi. Ma pozwolenie od Odyna i Friggi by robić to nawet gdy ludzie nie dostają pozwolenia na ślub.

Nanna- matka Forsetiego, żona Baldura, bogini z rodu Azów. Po śmierci męża umarła z żalu i została ułożona u jego boku na stosie pogrzebowym.

Nerthus- żona Njorda, matka Frejra i Freji, bogini urodzaju i płodności. Zwana też Hertha.

Norny- boginie przeznaczenia. Trzy siostry, które kształtowały losy ludzi, bogów, gigantów, krasnoludów i wszystkich innych stworzeń. Mieszkały niedaleko studni Urd, która znajdowała się koło Yggdrasila. Najstarsza z nich, Urd, kojarzona jest z przeszłością, środkowa, Verdande, z teraźniejszością, a najmłodsza Skuld z przyszłością.

Sif- matka Ulla, żona Thora, bogini zbóż i urodzaju. Miała złote włosy, które zrobili dla niej synowie Ilvadiego.

Sjofn- bogini nakłaniająca ludzi do myślenia o miłości. Jej obowiązkiem było łagodzenie sporów, pomiędzy małżonkami.

Skadi- córka Thjazziego, żona Njorda, bogini zimy, narciarzy i myśliwych.

Syn- bogini wzywana przez broniących się na sądzie. Towarzyszka Friggi, strzegła drzwi do jej pałacu.

Ull- syn Sif, pasierb Thora. Bóg zimy, narciarzy, łyżwiarzy i myśliwych. Opiekuje się wszystkimi, którzy używają łuku i tarczy.

Ve- brat Odyna i Vilego. Razem ze swymi braćmi stworzył świat.

Vidar- syn Odyna i olbrzymki Grid, bóg milczenia. Podczas Raganroku pomści śmierć ojca, zabijając wilka Fenrisa.

Vili- brat Odyna i Ve, bóg ciszy. Razem ze swymi braćmi stworzył świat. Zamieszkał wśród Wanów, po wojnie pomiędzy nimi, a Azami. Przed podjęciem każdej decyzji konsultował się z Mimirem, który mu towarzyszył. Zezłościło to Wanów, którzy ponieważ nie odważyli się go tknąć, zabili Mimira i odesłali jego głowę Odynowi.

Vor- bogini małżeństwa i umów. Nic nie mogło się przed nią ukryć, gdyż była bardzo mądra i roztropna.Boromir.
komentarz[16] |

Komentarze do "Bogowie Wikingów"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Bogowie grecc...
   Legenda o kró...
   Chupacabra
   Egipscy Bogow...
   Inspiracje ku...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.026668 sek. pg: