..:: ELIXIR | Gry Fabularne(RPG) | Gry Komputerowe(cRPG) | Fantastyka | Forum | Twoje Menu Ustawienia
   » Menu

   » Recenzje

   Szukaj
>NASZE STRONY
 MAIN
:: Strona Główna
:: Forum
:: Chat
:: Blogi

 GRY FABULARNE
:: Almanach RPG
:: Neuroshima
:: Hard HEX
:: Monastyr
:: Warhammer
:: Wampir
:: D&D
:: Cyberpunk2020
:: Earthdawn
:: Starwars
:: Arkona

 GRY cRPG
:: NWN
:: Baldurs Gate
:: Torment
:: Morrowind
:: Diablo

 FANTASTYKA
:: Literatura
:: Tolkien
:: Manga & Anime
:: Galeria

 PROJEKTY
:: Elcards
:: Chicago

   Statystyki
userzy w serwisie:
gości w serwisie: 0

WSPÓŁCZEŚNI DRUIDZIWydawać by się mogło, że druidyzm to zjawisko związane tylko i wyłącznie z przeszłością i kulturą dawnych Celtów i Galów. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Również dzisiaj można natknąć się na organizacje zrzeszające ludzi, którzy chcą kontynuować przebogatą druidzką tradycję. W zasadzie dzisiejszy druidyzm jest nie tylko sposobem życia, czy fascynacją interesującą kulturą, jaką stworzyli Druidzi, ale neopogańską wiarą. Postaram się pokrótce przybliżyć najważniejsze jej założenia.

Zacznijmy od tego, że współcześni druidzi wierzą, że bóstwa mogą się ujawniać w każdym punkcie czasu i przestrzeni, również poprzez istoty ludzkie. Teraz coś co się powinno spodobać feministkom. Otóż kolejnym elementem tej religii jest wiara w to, że bóg może się objawiać zarówno w formie męskiej jak i żeńskiej. Znaczy to mniej więcej tyle, że pojęcie bogini w niczym nie ustępuje pojęciu bóg. Kolejnym ciekawym aspektem wiary współczesnych Druidów jest ich duże zaangażowanie w działania związane z ekologią i duża świadomość ekologiczna. Dzisiejsi Druidzi są zdecydowani bronić środowiska, chcą to jednak pogodzić z rozwojem cywilizacyjnym. Współcześni Druidzi nie uznają w swoich strukturach osób podających się za mesjaszów czy żadnego rodzaju "szefów", których słowo i opinia byłyby święte i niepodważalne. Jest to jeden z powodów, które sprawiają, że współczesnego druidyzmu nie można uznać za sektę. Oprócz tego druidzkie organizacje nie izolują swoich członków od otoczenia, nie zabierają rodziny, pieniędzy. Wreszcie, wśród dzisiejszych Druidów nie mamy do czynienia z jakimikolwiek próbami poddania członków ich organizacji "praniu mózgu". Tak więc, grup Druidów na pewno nie można uznać za sekty. Wróćmy jednak do tego, w co wierzą ci ludzie. Panuje wśród nich mocne przekonanie o dużej sile jednostki, która sama może rozwiązać zarówno swoje "małe problemy", jak i większe trudności, przeszkody w społeczeństwie. To są podstawowe założenia dzisiejszego druidyzmu. Co ważne, dzisiejsi Druidzi starają się aby były one wprowadzane do życia codziennego.

Druidzi, podobnie jak chrześcijanie, muzułmanie i wszystkie inne religie mają swoje święta.. Jest ich osiem. Większość powiązana jest ze zjawiskami zachodzącymi wokół nas, takimi jak - równonoce, przesilenia itp. Najważniejszym i najdłużej trwającym druidycznym świętem jest Światło Brzegu. Rozpoczyna się ono 21 czerwca (przesilenie letnie). Obchody tego święta zaczynają się całonocnym czuwaniem, po którym następuje powitanie wschodzącego Słońca. Druidzi angielscy w dalszym ciągu walczą o prawo do świętowania tego dnia w Stonehenge. Podczas przesilenia zimowego (21 grudnia), współcześni Druidzi obchodzą święto Światła Artura. Nazwa tego święta pochodzi od znanego wszystkim króla Artura, który jest uosobieniem Słońca. Najważniejszym momentem podczas ceremonii jest zapalenie pojedynczej świecy (uroczystość odbywa się w nocy), symbolizującej właśnie Słońce. Druidzi świętują również rozpoczęcie wiosny (21 marca). Początek tej pory roku wiązany jest z otwarciem się na mądrość. Podczas równonocy jesiennej Druidzi obchodzą święto Światła Wody. Jest to czas, refleksji, zadumy nad przeszłością, oraz podziękowania za "żniwa". Bynajmniej nie obchodzą tego święta tylko rolnicy : ). Pod koniec lata zawsze następują zbiory i właśnie zaraz po tym okresie Druidzi dziękują za wszystkie dary, łaski, które na nich spłynęły. Święto Wody można, więc nazwać dziękczynnym. Następne święta przypadają dopiero na wiosnę. Pierwszym z nich jest Imbolc (2 lutego), podczas którego Druidzi szukają inspiracji, oraz czynią plany na przyszłość. Zaraz po nim, 1 maja Druidzi świętują Beltane. To święto związane jest z płodnością, narodzinami nowego życia (można je uznać za odpowiednik chrześcijańskiej Wielkanocy). Dwie ostanie uroczystości to: Lughnasdah i Samhuinn. To pierwsze wiąże się z akceptacją obowiązków dorosłego życia i uświadomieniem sobie naszej zależności od innych. Sumhuinn natomiast to swego rodzaju "protoplasta" znanych wszystkim Zaduszek. Okazuje się, że to chrześcijańskie święto ma swoje źródło w pogańskiej przecież tradycji. Wymieniłem najważniejsze święta współczesnych Druidów i opisałem je pokrótce, jednak żaden opis nie odda mistycyzmu i podniosłego nastroju jaki panuje podczas każdej z ww. uroczystości.

Współcześni Druidzi mają swoje witryny internetowe, w których znajduje się wiele interesujących informacji o nich. Niestety większość tych stron jest obcojęzyczna i dla osób nie znających np. języka angielskiego może to być bariera trudna do przeskoczenia. Nie słyszałem, o żadnej organizacji Druidów, która działałaby w Polsce. Jesteśmy chyba krajem, w którym religie niechrześcijańskie nie mają wielu wyznawców. Szkoda, bo niektóre z obrządków dzisiejszych Druidów są niezwykłe i samo przyglądanie się czemuś takiemu byłoby na pewno bardzo interesujące. Kto wie, może kiedyś...

ELROS.
komentarz[15] |

Komentarze do "Współcześni druidzi"Musisz być zalogowany aby móc oceniać.


© 2000-2007 Elixir. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by Kerm
Engine by Khazis Khull based on jPortal


   Sonda
   Czy ewolucja idzie w dobrym kierunku?
Jasne, tylko tak dalej.
Nie mam zdania.
Nie wszystko mi się podoba, ale
Nie widzę potrzeby.
To krok wstecz.
Musisz być zalogowany aby móc głosować.

   Top 10
   Bogowie greccy
   Fantasy jako ...
   Przeznaczenie
   Apokalipsa 20...
   Wilkołaki
   Bogowie grecc...
   Legenda o kró...
   Chupacabra
   Egipscy Bogow...
   Inspiracje ku...

   ShoutBox
Strona wygenerowana w 0.024712 sek. pg: